Milyonlarca Gmail Hesabı Silinecek!

ABD merkezli teknoloji devi Google, Gmail başta olmak üzere platformlarında milyarlarca kullanıcıya sahip. Geçtiğimiz mayıs ayında şirket, güvenliği artırmak ve dolandırıcılık başta olmak üzere veri hırsızlığı gibi çeşitli güvenlik tehlikelerine karşı mücadele amacıyla uzun süredir kullanılmayan hesapların silinmesini içeren yeni bir güvenlik politikası güncellemesine gitti.

Teknoloji devi konuya ilişkin açıklamasında, “Bir hesap uzun süredir kullanılmıyorsa tehlikeli olma ihtimali daha yüksektir. Bunun nedeni, unutulan veya gözetimsiz bırakılan hesapların genellikle ele geçirilmiş, iki faktörlü kimlik doğrulaması kurulmamış eski veya yeniden kullanılmış şifrelere bağlı olması ve kullanıcı tarafından daha az güvenlik kontrolü almasıdır.” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Google hangi hesapları silecek?

Hesapların silinmesi için verilen tarih geldi çattı, milyonlarca Google hesabı kaldırılacak. Peki, Google hangi hesapları silecek?

Öncelikle, Google yöneticisi Ruth Kricheli’nin açıklamasına göre, sadece kişisel hesapların bu güncellemeden etkilenecek. Okul veya iş hesapları gibi kişisel olmayan Google hesapları silinmeyecek.

Google, güvenlik riskini artırdığı gerekçesiyle, 24 aydan (2 yıl) daha uzun bir süredir kullanılmayan kişisel hesapları silecek. Son iki yıl boyunca kullanılmayan Gmail hesapları ve bağlı Drive, Dokümanlar, Takvim, Meet ve Fotoğraflar uygulamalarındaki tüm içerikler de tamamen silinecek.

Bununla birlikte, teknoloji devi Google, silinmesi planlanan Gmail hesaplarının sahiplerine bir bildirim göndererek kullanıcıya hesabına giriş yapması konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x