İstanbullu rolünü oynayan Rus oyuncu hayatını kaybetti

Ünlü Sovyet komedi filmi “Elmas Kol”da İstanbullu bir kadın rolünü oynayan Viktoriya Ostrovskaya 86 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov Telegram kanalında yaptığı paylaşımda, “Ostrovskaya aramızdan ayrıldı. Yıllar önce Leonid Gayday’ın asistanı onu sokakta fark etti. Yönetmenin parlak bir oyuncuya ihtiyacı vardı. Ostrovskaya hemen film çekimlerine kabul edildi. Toprağı bol olsun…” dedi.

Sovyet ve Rus sinemaseverler, Ostrovskaya’yı 1968 yapımı “Elmas Kol” filmindeki İstanbul’da Türk sokak kadını rolünü oynayan sanatçı olarak tanıdı. Ünlü Sovyet yönetmen Leonid Gayday’ın çektiği yapım, Sovyet film tarihinin en popüler komedilerinden biri olarak tarihe geçti.

Filmde İstanbul bağlantılı uluslararası çetenin altın kaçakçılığı konu ediliyor. Yönetmen Gayday, İstanbul sahnesini ilk önce kentin tarihi sokaklarında sahneyi çekmeyi planlamış. Fakat yeterli para bulamayınca İstanbul sahneleri için Bakü’nün İçerişehir sokakları tercih edilmiş. Sovyet film yıldızları Yuri Nikulin, Andrey Mironov ve Leonid Kanevski’nin de rol aldığı filmin çekildiği yerlerde günümüzde turlar düzenleniyor.

Daha önce çeşitli Rus medyasına filmle ilgili anılarını paylaşan Ostrovskaya, babaannesinin Türk olduğunu ve dolayısıyla rolünü güzel oynadığını belirtmişti. Bakü’de çekimler sırasında Azerbaycanlı erkeklerin yoğun ilgisiyle karşılaştığını da gülerek anlatan aktris, “Azerbaycanlı erkekler çok sıcak insanlar ve beni yakalamaya çalışıyorlardı. Ben de güzeldim” sözleriyle hatırlarını paylaşmıştı.

Ünlü Sovyet ve Rus sinema sanatçısı Stanislav Sadalski de, “Sadece iki filmde rol almıştı” diyerek Ostrovskaya’ya ilgi gösterilmemesini eleştirdi.

Sanatçı hayatının son yıllarında bir sağlık merkezinde spor hocası olarak çalışıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x