Zeytinyağı Fiyatlarında Yükseliş Süreceğe Benzerken, Gıda Üretiminde Maliyetler Düşmüyor

Dünyanın en fazla zeytinyağı üretiminin yapıldığı İspanya, İtalya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinde bu yıl görülen aşırı sıcaklar kuraklığa neden olurken, rekolteyi de düşürdü. Ürünlerin hasar görmesiyle zeytinyağı fiyatları da yükseldi. Artan fiyatlar enflasyonun yükseldiği, alım gücünün düştüğü ortamda zeytinyağı tüketimini de düşürdü. Diğer yandan Gıda Sanayicileri, dünyada düşerken, Türkiye’de negatif ayrışmayla yükselen gıda fiyatlarındaki sorunun maliyet ve döviz kurları kaynaklı olduğunu söyleyerek, krediye erişimde kolaylık istedi.

Zeytinyağı fiyatları yükselince tüketim de düştü.

Avrupa’da zeytinyağı fiyatları kuraklığın etkisiyle arttı. Zeytinyağı fiyatlarındaki artış, enflasyonla yüzleşen dünyada tüketimi olumsuz etkiledi.

AB’den yapılan açıklamada yeni sezonda zeytinyağı tüketiminde yüzde 6 düşüş beklentisi yönünde oldu. 

İklim değişikliğinin neden olduğu mevsim normallerinin üzerinde sıcak ve soğuklarla düşük yağış ya da sel gibi felaketler tarım üretimini olumsuz etkiliyor.

Dünya zeytinyağı üretiminin üçte ikisinin yapıldığı ve tüketimde de lider olan ülkelerde zeytinyağı fiyatları artınca tüketim de düştü.

Bloomberg Opinion’dan Javier Blas, ‘Kişisel Zeytin Yağı Şokum’ yazısında, ‘Avrupa’daki pek çok aile için zeytinyağı fiyatı, yüksek enflasyona karşı verilen mücadeleyi sembolize eder hale geldi’ ifadelerini kullanmıştı. 

AB’de tüketimin bu yıl yüzde 6 düşmesi beklenirken, fiyatların yüksek kalacağı ve ihracatın da yaklaşık yüzde 10 düşeceği öngörüldü. 

Avrupa ülkeleri içinde zeytinyağı üretiminde ilk sırada yer alan İspanya’da üretim, 2022’de yüzde 50, 2023’te de son dört yılın ortalamasının üçte birinin altına düşecek. 

İspanya’da sorun sadece üretim de değil. Hırsızlar da zeytinyağı depolarına dadanırken, ağaçtaki meyveleri de hedef alıyorlar.

Fiyatlardaki yükseliş Türkiye’ye de sıçramıştı. Küresel üretimde yaşanan düşüşle Türkiye’ye yönelen Avrupa ülkeleri talebi artırırken, maliyetlerde de yaşanan yükselişler zeytinyağı fiyatlarını uçurdu.

Marketlerdeki 5 litrelik zeytinyağı fiyatlarının 1.500 liraya çıktığı görüldü.

İç piyasada da tüketicinin alım gücündeki düşüşün önüne geçmek, fiyatlarda arz tarafında sıkıntılara neden olmamak için zeytin rekoltesinde gelişmeler takip edilerek, zeytinyağı ihracatına yönelik tedbir bir süre daha sürdürülecek.

Bu ortamda daha uygun üretim yapmak amacıyla finansman ihtiyacında maliyetlerin artmasıyla gıda sanayicileri de destek beklediklerini açıkladı.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın aktardığına göre, ‘gıda sanayicisi krediye erişimde kolaylık istiyor.’

Dünyanın aksine Türkiye’de fiyatlardaki artışın nedeninin, talebin yüksek olması değil, maliyetlerdeki artış olduğunu belirten Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TDGF) Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman, girdilerin döviz kurlarıyla bağlantılı olduğunu, kurdaki hareketlerden etkilendiklerini belirtti.

Seçimden sonra yüzde 30-35’in üzerinde artan kurların, maliyetleri de artırdığını belirten Şarman, dünyayla ayrışmanın nedeninin bu olduğunu açıkladı. Tarımsal girdi maliyetleriyle gıda fiyatlarının arttığı belirtilirken, gıda sanayiinin krediye erişimi konusunda kolaylık beklendiği de vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x