İsrail’e askeri malzeme satan şirkete kırmızı boyalı saldırı

AA

İsrail ordusuna destek sağlayan şirketin binası kırmızı boyalarla hedef alındı.

Saldırı, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşandı.

Filistin destekçisi bir grup, İsrail ordusuna destek verdiği gerekçesiyle İtalyan havacılık ve savunma şirketi Leonardo’nun Londra’daki merkez binasının girişine kırmızı boya atarak protesto düzenledi.

Balfour Deklarasyonu’nun 106. yılında eylem

Paylaşımda, “Hükümetimiz soykırım işbirlikçisi” ifadeleri kullanılırken, Leonardo’nun Filistinlilere saldırılar düzenleyen “İsrail ordusunu donattığı” kaydedildi.

“Gazze’yi bombalayan F-35 uçaklarının parçalarını satıyor”

Protestocular, Leonardo’nun Londra’daki merkezinin bulunduğu One Eagle Place binasının girişini kırmızıya boyayıp duvarlarına Filistin’e destek sloganları yazarken, Palestine Action’ın açıklamasında şöyle dedi:

Leonardo, İsrail’e Apache helikopterlerinin ve Gazze’yi bombalayan F-35 uçaklarının parçalarını satıyor.

Giriş kapısının üstündeki saçağa çıktı

Açıklamada, iki protestocudan birinin gözaltına alındığı, binanın giriş kapısı üstündeki saçağa çıkan ikinci protestocunun ise eylemini sürdürdüğü belirtildi.

Palestine Action eylemcileri, Dışişleri Bakanlığı binasına da sabah kırmızı boya atarak adını eski İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour’dan alan deklarasyonu protesto etti.

Öte yandan, Londra Metropolitan Polisi de Leonardo önünde devam eden eylemle ilgili açıklamasında, bir kişinin mala zarar vermekten gözaltına alındığını, saçağın üstüne çıkan ikinci eylemcinin ise güvenli şekilde indirildikten sonra gözaltına alınacağını bildirdi.

Balfour Deklarasyonu

Balfour’un 2 Kasım 1917’de siyonizmin o dönemdeki hamisi Baron Walter Rothschild’e yazdığı mektup, tarihe Balfour Deklarasyonu olarak geçti.

Filistin topraklarında Yahudilere bir “vatan” kurulmasına İngiltere hükümetinin desteğini ifade eden mektup, İsrail devletinin kurulmasına giden süreçte en önemli kilometre taşı görülüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x