Çin’den IMF’ye “bağları koparmaya karşı çıkma”

Çin’de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Li, görüşmede ülkesinin reform ve dışa açılma sürecine bağlı kalacağı, büyümeyi teşvik edici adımlar atmayı sürdüreceğini bildirdi.

Çin’in IMF’nin küresel yönetimde önemli role sahip olmasını desteklediğini ve işbirliğini derinleştirmeyi sürdüreceğini belirten Li, ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti savunacağını, korumacılığa, ekonomik bağları koparmaya ve tedarik zincirlerini kesmeye yönelik her türlü girişime karşı çıkacağını umduklarını kaydetti.

Li, IMF’de temsilin geliştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin sesinin ve etkisinin artırılmasının gereğine işaret ederek, Aralık 2023’te tamamlanacak 16. Kota Gözden Geçirmesi’nin bu konuda olumlu sonuçlar üretmesini umduklarını bildirdi.

TEDARİK ZİNCİRLERİNİN PARÇALANMA RİSKİNİ ÖNLEME ÇAĞRISI

IMF Başkanı Georgieva da küresel ekonomik büyümenin üçte birini sağlayan Çin’in büyümeyi teşvik edici adımlarını olumlu karşıladığını belirterek, kırılgan durumdaki düşük ve orta gelirli ülkelerin kalkınmasını desteklemek üzere öncü rol oynamasını takdir ettiklerini vurguladı.

IMF’nin Çin ile daha ileri işbirliğini hedeflediğini kaydeden Georgieva, ülkelere küresel tedarik zincirlerinin işleyişini koruma ve parçalanma risklerini önleme çağrısında bulundu.

Georgieva, Pekin’de Başbakan Li’nin ardından ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng ile görüştü. İkili, küresel ekonomik ve finansal duruma ve IMF ile bağlantılı sorunlara dair görüş alışverişinde bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x